Okul Fobisi

Çocuklarda Okul Korkusu (Okul Fobisi) Neden Olur?
Çocuklar için ‘’okul’’yeni bir çevre ve en önemlisi de anne-babadan uzakta kendi başına idare etmesi gereken bir çevredir. Okul korkusu olan bir çocukta en önce değerlendirmemiz gereken şey, bu yeni çevreye karşı duyduğu kaygılardır.
Özellikle okula başlanılan ilk birkaç gün bu kaygıların olması normaldir. Fakat bu sürecin uzaması bir sorun teşkil etmektedir. Okul korkusunun altında ‘’ayrılma korkusu’’yatmaktadır. Çocuk evden ve ebeveynlerinden ayrılmaktan korkar ve bu korkusunu okula karşı kaygılanarak göstermektedir. Genellikle bu kaygılarını fiziksel belirtileriyle belli etmeye çalışmaktadır. Hırçınlaşma, ağlama ve ya baş-karın ağrısı şeklinde göstermektedir.
Okul Fobisinin Nedenleri;
Aşırı koruyucu ebeveynler, farkında olmadan çocuğun bireyselleşmesine engel olur. Bundan dolayı çocuk sosyal ortama girdiğinde nasıl davranacağını bilemez.
Anne ve babanın çocuğun okul hayatı hakkında duyduğu kaygıları çocuğa yansıtması da çocuk üzerinde huzursuzluğa yol açmaktadır.
Aile içi sorunlar (boşanma,kavga,iletişim sorunları vs.)da okul reddine sebep olabilir.
Okul Korkusu(Fobisi) Olan Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?
Okul başlamadan okulu gidip gezmek, okul malzemelerini birlikte seçmek çocuğun motivasyonunu arttırır.
Çocuğunuzla okul hakkında konuşun. ‘’Ne var korkacak’’demek yerine, ‘’demek korkuyorsun, neden’’diyerek duygularını anlamaya çalışın.
Kaygı bulaşıcıdır. Eğer siz kaygılarınızı belli ederseniz, çocuğunuz da böyle hissedecektir.
Her günün sonunda çocuğunuzla okulda neler yaptıkları hakkında konuşun.
Anne ve baba aynı davranış tutumunda olmalı. ‘’ bırakın bugün gitmesin’’ yaklaşımı çocuğun direncini arttıracak, yanlış bir tutum olacaktır.
Okula uyum sağlamada zorluk çeken çocuklarda sınıf öğretmenleri, okulun rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinden yardım alınarak iş birliğine gidilmelidir.
Anne-baba, çocukla iletişim kurarken, çocuğun sözel ve sözel olmayan iletilerine dikkat etmeli ve çocuğu dinlemelidir. Böyle bir ailede yetişen çocukta istenmeyen davranışlar daha az görülecek ve çocuk ailede iletişim becerilerini kazanmış olacaktır.