İstismar

ÇOCUĞUMU NASIL KORUYABİLİRİM ?

‘’İSTİSMAR ‘’

Çocuklar üzerinde bilişsel, duygusal, fiziksel ve sosyal etkileri olan istismar ve ihmal, çocukların yaşamlarında onarılmaz sonuçlara yol açabilmektedir. Fiziksel, duygusal, cinsel,ekonomik istismar ve ihmal şeklinde görülmektedir. Duygusal istismar, çocuğun psikolojik olarak sözel yolla istismar edilmesidir. Azarlama, hakaret etme, küçümseme, tehdit etme, suçlama, çocuğa küsme, yokmuş gibi davranma, çocukla alay etme duygusal istismarlardan bazılarıdır. Fiziksel istismar, çocuğun kaza dışı fiziksel zarar görmesi ve bedensel bütünlüğünün bozulmasıdır. Ekonomik istismar, çocuğa bakmakla yükümlü kişilerin bu görevlerini ve çocuğun ihtiyaçlarını karşılamamalarıdır. Çocuklar ailede, sokakta, okulda olmak üzere yakın çevrelerinde daha çok istismara uğramaktadır. Araştırmalara göre istismarların %77’si aile içi tanıdık kişiler tarafından yapılmaktadır.

Çocuğunuza ‘’hayır’’ demeyi öğretin

Çocuğunuzu istismardan korumak için 'hayır' demeyi ve bedenini korumayı öğretmek gerekiyor. Bu onlara kendi vücutları üzerinde kontrolleri olduğunu ve duygularının saygıyla karşılanması gerektiğini gösterecektir. Çocuğunuz istemediği takdirde arkadaşlarını, aile büyüklerini mutlaka öpmeleri veya sarılmaları konusunda baskı yapmamalısınız. Eğer bir çocuk ailesine güvenli bir şekilde “hayır” demeyi öğrenebilirse, diğer yetişkinlere “hayır” diyebilmesi mümkün olacaktır.

İletişim kurun, açık konuşun

Çocuğunuzla açık açık konuşabilme güvenine sahip olmanız önemlidir. Böylelikle çocuğunuz kendisine karşı yapılan kötü davranışları size korkmadan anlatabilecektir ve sizler de bu durumlara karşı önlemlerinizi alabilir, onu koruyabilirsiniz. Sağlam ilişki kurabilen aileler hem almaları gereken önemli kararlar hem de günlük etkinlikleri hakkında fikir alış verişinde bulunurlar.

Çekinmeden konuşabilmeyi öğretin , güven verin

Çocuğunuza kendisini üzgün ve endişeli hissettiğinde veya korktuğunda mutlaka güvendikleri bir yetişkin ile konuşmasını öğütleyin. Bir öğretmen veya bir arkadaşının ebeveyni gibi diğer yetişkinler de olabilir. Çocuğunuz konuşup yardım isteyebileceği yetişkinlerin ne kadar farkında olursa, kendilerini korkutan bir durumla karşılaştıklarında daha kısa sürede birilerine açılmaları olasılığı kadar artmış olur.