Çocuklarda Okul Başarısı İpuçları

Çocuklarda Okul Başarısı için İpuçları

Okuldan önce bu başarı evde gelmelidir. Araştırmalar; kötü beslenme, uyku eksikliği,obezite,ebeveyn destek eksikliği gibi faktörlerin olumsuz akademik performans getirdiğini gösteriyor. İyi haber ise, olumlu iletişim ve düzenli rutini olan evlerde yaşayan öğrencilerin okul performansının daha yüksek olduğu gösterilmekte. İpuçlarının takip edin ve çocuğunuzun gelişimini izleyin..

  1. Sağlıklı Alışkanlıkları Uygulayın

Aktiviteler bilimsel bir açıklamayla çocuğunuzun fiziksel gelişimini sağlarken zekalarınıda geliştirecektir. Her zaman fırsat verin ve aktiviteye teşvik edin.Sanal ortamlarda geçirdiği zamanı kısıtlayın.Yeterli uyku ve düzenli kahvaltı yapmasına özen gösterin .

  1. Rutininiz Olsun

Sizin rutinleriniz farklı olabilir, ancak çocuğunuzu destekleyerek onun performansını pekiştirebilirsiniz.Örneğin,o ödevini yaparken ona öğle yemeği hazırlamak gibi tamamlayıcılar.

  1. ‘’Başlangıç noktası’’ belirleyin.

En büyük problemdir aramak. Çocuğunuzun okula hazır olması için,tüm okul eşyalarını bulabileceği,ayakkabıları,forması,çantası,ceketi,okul projelerini koyabileceği bir yer belirlemesi.Size uygun her yer olabilir.Bu kapı arkası,odasında bir bölme,girişte bir raf.Zaman kazanmanızı sağlayacaktır.Tabi sorumluluk bilinci geliştirmede de yardımcı olacak.Anneden temel isteği düzen kendiliğinden olacaktır.

  1. Çalışma Alanı Oluşturun

Işığın bol,çalışma için yeterli malzemeye sahip bir oda olmalı.Evet dikkati çok dağılmamalı ama dünyadanda soyutlanmamalı.Onun için ne kadar keyifli olursa çalışma isteği de o kadar yerinde olacaktır.Keyif denirken sanal oyunları kasdetmiyorumSevdiği bir renk,motive eden bir sembol gibi.

  1. Tekrar Tekrar Oku

Her gün biraz okumak için çocuğunuzla birlikte oturup, sizin için yüksek sesle okumasını isteyin. Amaç okumak değil okuyarak eğlenmek olsun.Okumak stres kaynağı asla olmamalı.

  1. Daima Öğrenin

Okul öncesi dönem geçse de evdeki eğitim genel öğrenmenin önemli bir parçasıdır. AAP konseyi üyesi BarBora Frenskouski ‘’öğretmenler sadece bu kadar yapabilir, ebeveynler evde iyi bir destek ile doldurmak zorunda ‘’diyor. Gün boyunca çocuğunuza öğretmek için yollar arayın.Örneğin pişirme matematik ve fen unsurları birleştirir.Okumak ve takip yön kavramını geliştirir.Hipotezler kurup izlemek için yemek yapmak kullanılabilir.’’Yumurta akı ayrılınca ne olur?’’

  1. Öncü Olun

Çocuklar örnekle öğrenir. Onlar ödevlerini yaparken sizde evin ödevini yapın. Faturaları ödemek gibi.Bu da çocuklarınızın kendi yaşamlarında güçlü bir iş ahlakını ve sürekliliğini modelleme yaparak kendi yaşamlarına olmasını sağlayacak.

  1. Genellikle Konuşun

Çocuğunuz sınıfta öğretmeni ve arkadaşları hakkında ne hissettiğini biliyor musunuz? Eğer değilse ona sorun. Hoşlandıkları ve okulda sevmedikleri hakkında konuşun. Her gün endişeleri, hayal kırıklıkları ve heyecanlarını desteklemeye devam edin ve onun başarılarını, çabalarını takdir ederek şans verin.

  1. İlgilendiğinizi gösterin

Çocuğunuza destek sağlamak için öğretmeni ile sürekli işbirliğinde olun. Düzenli olarak telefon,eposta ile görüşün. Sadece sizin yanıtlamayacak,onlar içinde çocuğunuz hakkında endişeleriniz varsa bilmeleri onları da rahatlatacak ve çözüm üretmelerini sağlayacaktır.

  1. Başarı Bekliyoruz

Başarı,onun iyi sporcu,iyi sanatcı,iyi öğrenci, olduğu anlamına gelmez.Ona bunu vermek gereğinden fazla sorumluluk barındıracağından kaygısını getirir.Ona’’Onun en iyisini’’yapmasını desteklediğinizi belirtin.Bunu ne kadar net belirtirseniz,kaygısı o derece azalacaktır.Başarı onun başarısı bunu ebeveyn olarak ‘’Asla’’ kişiselleştirmeyin.Ebeveyn başarısı bu süreçte ne kadar ‘’DESTEK’’olabildiğidir.

Beklentinizi net sunarsanız onun büyük bir şansı olacaktır.

‘’Çocuğunuza Sunacağınız Destek ile Başarı Kaçınılmaz’’ olacaktır!