Boşanma

BOŞANMADA, ÇOCUK VE EBEVEYN ROLLERİ

dr selma
UZM.PSK.SELMA AKBULUT

Tabiki de hiçbir evlilik ayrılmak için başlamaz, böyle bir düşünce hayalde dahi yer almaz; ancak evlilik duygusallığın yanında bir kurumdur ve bu kurumun devamlılığı için dikkat edilmesi gereken aşamalar vardır. Sevgi, güven, bütçe, cinsellik, paylaşım, sınırların yanında çocuğun gelmesiyle anne-baba rolleri de eklenecektir...

2 ayrı kültürden bahsediyorsak uyum sağlanamayacak olanların olduğunu da kabullenmeliyiz. Bu uyumsuzlukların giderilmesi ve evliliğin kurtarılması için, objektif bir bakış açısı ile evlilik terapisi alınmalıdır. Bu aşamada amaç evliliği kurtarmaktır; ancak bu evlilik kurtarılamıyorsa sağlıklı bir şekilde ayrılmayı sağlamaktır. Bu süreçte çocuk kaç yaşında olursa olsun psikolojik olarak etkilenecektir; ancak sırf çocuk için mutsuz bir evliliğin devam etmesi çocuğun zaman içerisinde daha çok kaybolmasına ve psikolojik rahatsızlıklar yaşamasına sebep olmaktadır. Çocuk için yapılacak en sağlıklı davranış, karı-koca rollerinden çıkıp anne-baba rolleri ile devam etmektir.
Boşanma devamında çocukta korku ,üzüntü, öfke, suçluluk, yalnızlık, gerilem, okul sorunları ,uyku bozuklukları, fiziksel sorunlarını getirecektir ve bunların görülmesi normaldir; olumsuz da olsa çocuğun alıştığı düzenin bozulması çocukta güvensizlik yaratacaktır. Tıpkı bir yerden bir yere tayinimizin çıkması gibi. İlerlemek için tayini durdurmayıp kaygıyı göze alacağımıza göre ; bura da da değişimin getirdiği güvensizliğin giderilmesini sağlamalıyız.
Asıl sorun boşanma olmasından öte, boşanmadan sonra ebeveynler arasında ki anlaşmadır. Çocuk boşanmaya uyum sağlamakta güçlük yaşamaz, çocuk ebeveynlerin tutarsızlığına, olumsuz söylemlerine, arada kalmalara,strese, süreçte başka birinin varlığına alışmakta güçlük çeker.
Danışan: Boşandık ama psikolojisi bozulmasın diye ,baban çalışmaya gitti diyorum, doğru mu yapıyorum?
Uzm.Psk.Selma AKBULUT: Yanlış yapıyorsunuz ve çocukta beklentiyi arttırarak yanlış durumlara, sevilmeme gibi düşüncelere neden oluyor psikolojiyi bozuyorsunuz.Neler Yapılmalı?
-Çocukla yakın ilişki içinde olun ve net konuşun. Sadece sözler değil mimiklerle de bunu destekleyin.
-Uygun olan açıklama biçimi ebeveynler ve çocuğun bir arada olma durumudur. Suçlama olmadan boşanma kararı açıklanır ‘ Annen ve ben birbirimiz severek evlendik; ancak karı-koca olarak artık mutlu değiliz. Bu yüzden biz boşanmaya karar verdik ve bu durumda senin hiçbir suçun yok. Bu bizim kararımız ve anne baba olarak, özel günlerde, ihtiyaç duyduğun anlarda hep yanında olacağız.’ Düz bir cümle ile çocuğun duygularını yaşamaya izin verilmeli.
- Asla ‘senin için ‘ katlandım ya da ayrılıyorum, ifadesini kullanmayın bu sorumluluk ona ait değil.
-Olumsuz ifadelerden uzak durun ve bu sürecin geçici olduğunu ifade edin.
-Muhakkak sosyal bir aktiviteye yönlendirin ki strestle baş edilmesi daha kolay olsun.
-Arkadaşları ile bir arada olmasını sağlamayı unutmayın.Yalnızlık inancı azalacaktır.
- Çocuklar kendini güvende hissetmek ister. Nerede olduğunuzu bildirmeyi unutmayın.
Danışan: Ben çocuğumu özlüyorum ve almak istiyorum, bu yüzden fırsat buldukça geliyorum ama iş nedeniyle uzun görmediğimde oluyor. Bu onu etkiler mi?
Uzm.Psk.Selma AKBULUT: Etkiler. Çocuk düzen ister sonuçta çocuk bir kişide kalacak düzen yoksa hayal kırıklıkları artar. 1 ya da 3 gün görün demiyorum, ne zaman geleceğinizi onun zihninde netleştirin. Her Cuma cumartesi gibi.
Kimi zamanda ona ait olmayan farklı davranışlara girebilir.istenmeyen davranışlarda görmezden gelin ve ilgi gösterin evde ve dışarıda neler yaptığını izleyin,Tabiki de sorgulayıcı olmadan. Öğretmeni ile işbirliğiniz asla kaybolmasın
Hepsinden de önce, karı koca olarak ayrılırken, ebeveyn olarak psikolojik destek alın ve güçlü görünmeye çalışarak duygularınızı bastırmayın
Mutlu bir çocuk, mutlu ebeveynler ister.